970x250
750x300
General news

Immediately release: E/R Ndc to Hold their vetting by on the 4th and 5th of April 2023 at Suhum

The Eastern Regional Executive Committee (REC) Of National Democratic Congress (NDC) in the Eastern region of Ghana to their vetting by on the 4th and 5th of April 2023.

In a release by the Regional secretary Baba Jamal Konneh he said the vetting has been group into two.

The value of the vetting is BrainBirds Limited at Omenako off Kumasi Accra Road in the Suhum Municipality in the Eastern region.

Watch the table below

 

NATIONAL DEMOCRATIC CONGRESS
EASTERN REGIONAL SECRETARIAT
Our Ref: Tel: +233 (0) 243 206 974
Your Ref:………………………………………. +233 (0) 209 648 690
Date: 02/04/2023
RELEASE
The Eastern Regional Executive Committee (REC) brings you greetings.
This release contains the schedule for the vetting of Parliamentary Aspirants who
successfully filed their nominations to contest the upcoming elections on May 13, 2023.The
venue for the vetting is BrainBirds Limited, Suhum. It is located off the Kumasi –
Accra road from Suhum. It’s by the roadside.

REQUIREMENTS FROM ASPIRANTS
All aspirants are required to come along with the following:
1. Party ID cards
2. Voters ID cards
3. Relevant Documents
DIRECTIVES BY THE VETTING COMMITTEE
The following directives are to be adhered to by all aspirantsS:
1. Aspirants are not to bus supporters to the venue
2. Supporters of aspirants should not be more than five (5)
3. Any bus load of supporters will not be allowed to the venue.
4. Indiscipline on the part of candidates’ supporters will not be entertained and any
aspirants who defies these orders will have themselves to blame.
The committee will be guided by the vetting guidelines and will be fair and just without
fear or favor.
Find attached the time table or schedule for the two-day vetting exercise to avoid coming on
a day you are not scheduled for.
Long Live NDC.
Long live Ghana.
………………………….
Jamal Konneh
Eastern Regional Secretary

READ ALSO  ‘Ghost’ mining company invades Atewa Forest

 

 

 

Schedule for vetting of Parliamentary Aspirants from 4
th April to
5
th April, 2023
DAY 1
S/N CONSTITUENCY NAME TIME

1 Afram Plains North 1. BETTY KROSBY MENSAH 9:00 AM
2. WORLASI KPELI

2 Abetifi

  1. HAFIANYO KODZO GERSHON 9:30 AM
  2. ISAAC AMOAFO ADDO

3 Aberim

  1. ABOAGYE DADZIE PAUL 9:50 AM
  2. NURUDEEN M. FUSEINI

4 Ofoase Ayeribi

  1. JOSHUA ASUMEN BADU 10:10 AM
  2. ALFRED OSEI POKU

 

5 Asuoagyman

  1. GODWIN HUNNUOR BOBOBEE 10:25 AM
  2. THOMAS AMPEM NYARKO
  3. DANIEL AKAMA MARTEY

 

6 Lower Manya Krobo

  1. WINFRED KORLRTEY BAAH 10:50 AM
  2. EBENEZER OKLETEY TERLABI
  3. KEKELI EMEFA ADANUVOR
  4. JOHN KENNETH TED-TETTEH

 

7 Yilo Krobo

  1. EBENEZER TEYE NARTEY 11:10 AM
  2. ALBERT TETTEH NYARKOTEY
  3. CLARENCE TETTEH AMOATEY

 

8 Upper West Akim

  1. ENOCH ANSAH 11:30 AM
  2. DRAH EMMANUEL
  3. GODFRED K. AMUZUAHORGAH
    DORFIA
  4. CLEMENT AGBORYIBOR
  5. GORDON MANTEY SALLAS-
    MENSAH
  6. HENRY K. LUCHES AGBEVE

 

9 Kade

  1. FAUSTINA K. ADDO 1:00 PM
  2. KWABENA YEBOAH KORANKYE
  3. EMMANUEL KOFI NTI

10 Akuapem North

  1. WILLIAM ADJEI TWUMASI 1:20 PM
  2. JOHN EVANS KUMORDZI
  3. KOFI AGYEI ASANTE
  4. AUGUSTINE MPERE LARTEY

11 Upper Manya Krobo

  1. BISMARK T. NYARKO 2:00 PM
  2. JEFF KEVIANU TETTEH

12 Lower West Akim

  1. OWEN KWAME FRIMPONG 2:20 PM
  2. NAJIB NUHU MUMUNI
  3. MICHAEL ADU-SEI

13 Atiwa West

  1. OFOSUAPEA DENNIS OWUSU 3:00 PM
    APPIAH
  2. KWAKU ASAMOAH TENKORANG

 

 

14 New Juaben North

  1. ADONGO SAMUEL 3:35 PM
  2. PRECIOUS RITA AMENUVOR
  3. PROF. ENOCH OPOKU ANTWI
  4. EMMANUEL K ASANTE

 

DAY 2
S/N CONSTITUENCY NAME TIME

1 Achiase

  1. SAMUEL OWUSU BRAKO 9:00 AM

2 Akim Swedru

  1. TAAJU ABDUL RAHIM 9:10 AM

3 Oda

  1. JONES ASANTE 9:15 AM.

4 Asene Akroso Manso

  1. ERIC AHINAKWA 9:20 AM

5 Akuapem South

  1. SAMUEL EINSTEIN NUAMAH 9:35 AM
    DONKOR
  2. SAMUEL KWAKU ABOAGYE
    AMOA-ESA
  3. LAWRENCIA DZIWORNU
  4. PAUL OSSAE OFFEI.
READ ALSO  2020 POLLS: LET’s SUPPORT AKUFO-ADDO TO SUCCEED-ADDAI NIMOH PLEADS WITH GHANAIANS

6 Mpreaso

  1. MUHAYDEEN ADAMS KALEEM 10:05 AM

7 Nkwakwa

  1. FREDERICK SOMUAH OBENG 10:10 AM

8 Atiwa East

  1. ROBERT KWAKU DEFIA 10:20 AM
  2. KENNETH AGYARE
  3. HETHERINGTON OSEI PEPRAH

9 Fanteakwa North

  1. APAU WIREDU H. 10:30 AM
  2. ABASS SBAABE FUSEINI

10 Nsawam

  1. ALEX KUDJO AGBODZA 10:40 AM
  2. FUMMEY PHILIBERT AMENORPE
  3. DR. PAUL KWAME BUTAKOR

11 Fanteakwa South

  1. AGYEKUM DAMPARE 11:00 AM

  2. KINGSLEY NEWMAN

12 Abuakwa North

  1. RICHARD AGYEKUM ASARE 11:20 AM
  2. CHARLES DARKO YEBOAH
  3. BOATENG EDGAR ASAMOAH

13 Abuakwa South

  1. AIKENS ADU SARPONG 11:50 AM

14 New Juaben South

  1. DR. MARTIN OTU OFFEI 1:15 PM
  2. ERIC YEBOAH WADIE

15 2:00 PM
Okere
Suhum 2:15 PM
16 1. JAMES OFOE
1. HENRY ANIM OWIREDU
2. ISAAC MINTA LARBI

Suhum

  1. JAMES OFOE BATSA
  2. PRINCE KWADWO ADDO TABIRI
  3. RICHARD YERMO
  4. SAMUEL BRUCE NYARKO
  5. KOFI ADJEI

Show More
Back to top button
Design by FLY MULTIMEDIA GHANA

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker